nedir?

Dünya Gezegeninde 'Uzay Seyahati' kavramı 1800'lerde Bilim-Kurgu yazarı olan Jules Verne'in Ay'a Seyahat kitabıyla yaygınlaştı. Bu hayalin ilk adımını gerçeğe dönüştüren isim, Soğuk Savaş dönemindeki 'Uzay Yarışı' ile Sovyetler Birliği'ni temsil eden, 12 Nisan 1961'de Vostok uzay gemisi ile Karman Hattı'nı geçen ve Dünya'ya sağlıklı bir şekilde dönen ilk insan Yuri Gagarin oldu. Bu ciddi bir adımdı ve 'Uzay Çağı'nın başlangıcı' olarak kabul edildi.

Sovyet Rusya'nın bu adımına Amerika Birleşik Devletleri'nin cevabı 8 yıl sonra ABD'yi temsilen, 20 Temmuz 1969'da Apollo 11 uzay aracı ile Ay'a ilk adımı atan insan olarak tarihe geçen 'Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım!' sözünün sahibi, Neil Armstrong oldu.

Bu iki önemli gelişmeden, geçen zamandan ve harcanan paralardan sonra NASA-Rusya iş birliği ile '2019 itibariyle Dünya'da yapılan en pahalı makine' olan, 400 km. yukarıya konuşlandırılan Uluslararası Uzay İstasyonu inşa edildi. 15 yılda tamamlanan bu devasa 'Astronot Evi' bugüne kadar Türkiye hariç neredeyse her milletten Astronota/Kozmonota ev sahipliği yaptı. Derin uzayın başlangıcında bir evimizin olması bize oraya seyahat edebilme, konaklama, yerçekimsiz ortamda araştırma ve deney yapabilme imkanı verdi.

Atılan bu adımdan sonra Dünya'da yaygınlaşan Uzay Seyahati ve Uzay Turisti kavramları 2001'de Rusya'nın Uzay Gemisi Soyuz TM32 (Gidiş) ve Soyuz TM31 (Dönüş) ile 20 Milyon $ karşılığında deneyimlemiş Amerikalı Mühendis ve Multimilyoner olan Dennis Anthony Tito ile başladı. 2001 - 2009 yılları arası bu sektörün Rusya'nın mükemmele yakın, devasa ''Uzay Taksisi'' olarak da bilinen Soyuz Uzay Aracı ile yaygınlaştığı yıllar olarak biliyoruz. Şu an Istanbul'da yaşayan, Askeri Pilotluk geçmişi olan Suriyeli ilk ve tek Kozmonot Mohammed Ahmed Fares de 22.07.1987 tarihinde Sovyetler Birliği-Suriye ortak bilimsel Interkosmos Uzay Programı ile iki Rus Kozmonot Vitorenko Sitaloviç ve Aleksandrov Buffalo eşliğinde 400 km. yukarıda tam 7 gün 23 saat 8 dakika uzayı deneyimlemiştir.